ES Teisingumo ministrų tarybos darbotvarkėje išskirtinis dėmesys ES sankcijų pažeidimams ir baudų už juos panaudojimui

Teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė Liuksemburge dalyvauja Europos Sąjungos valstybių narių teisingumo ministrų tarybos posėdyje, kuriame daugiausia dėmesio skiriama sankcijų taikymo už ES ribojamųjų priemonių pažeidimus klausimams aptarti rusijos agresijos karo prieš Ukrainą kontekste.
Pasak G. Grigaitės-Daugirdės, prasidėjus rusijos agresijai prieš Ukrainą, Lietuva viena pirmųjų ne tik ėmėsi visų galimų teisinių iniciatyvų, kad teisingumas nebūtų pavėluotas, o šalis agresorė sulauktų teisinės atsakomybės, bet ir toliau deda visas pastangas siekiant tarptautinio teisingumo. ES sankcijų taikymo už Europos Sąjungos ribojamųjų priemonių pažeidimus kontekste galime pasidžiaugti ES vienybe patvirtinant sankcijų paketus, tačiau ne mažiau svarbus yra ir tinkamas sankcijų įgyvendinimas praktikoje. Lietuvoje pradėta eilė ikiteisminių tyrimų dėl ES sankcijų pažeidimų, taip pat už smulkesnius pažeidimus taikoma administracinė atsakomybė. Vien per 2022-uosius metus administracinė atsakomybė buvo pritaikyta už arti 1000 tokių pažeidimų. Lietuva taip pat priėmė teisės aktų pakeitimus, numatančius, kad ir juridiniams asmenims už tarptautinių sankcijų pažeidimus galės būti skiriama poveikio priemonė – bauda. Be to, nustatyta, kad už tarptautinių sankcijų pažeidimus kartu su bauda galės būti skiriamas ir prekių arba lėšų, kurios buvo tarptautinių sankcijų pažeidimo dalykas ar veiklos rezultatas, konfiskavimas.
Viceministrė pabrėžė, kad nacionaliniu lygiu buvo ieškoma teisinio reguliavimo mechanizmų, siekiant sudaryti sąlygas už tarptautinių sankcijų pažeidimus paskirtas baudas ir konfiskuotą turtą panaudoti būtent Ukrainos atstatymo tikslams. Parengtas įstatymo projektas, numatantis, kad lėšos, gautos iš sumokėtų baudų ar konfiskavus turtą dėl sankcijų pažeidimo, būtų skiriamos Vystomojo bendradarbiavimo fondui ir naudojamos su Ukrainos atstatymu susijusiems projektams įgyvendinti. Lietuva kuria teisinį mechanizmą, kuriuo būtų veiksmingai prisidedama prie Ukrainos atstatymo.
Ministrų taryboje taip pat aptariami iššūkiai, su kuriais susiduriama siekiant patraukti baudžiamojon atsakomybėn už sankcijų pažeidimus. Akcentuoti sunkumai renkant įrodymus kitose šalyse, bendradarbiavimo su kitomis šalimis įtaka tyrimų trukmei, bandymai apeiti sankcijas, sulaikytų prekių laikymo problemos dėl jų apimties ar saugojimo kaštų ir kiti.
Renginio metu pasidžiaugta, kad Direktyva dėl nusikalstamų veikų apibrėžties ir sankcijų už Sąjungos ribojamųjų priemonių pažeidimus įneš daugiau aiškumo baudžiamosios ir administracinės atsakomybių atribojimo ir kitais praktikams opiais klausimais.
G. Grigaitės-Daugirdės teigimu, Lietuva palaiko iniciatyvą išplėsti Europos prokuratūros kompetenciją tirti ir Sąjungos ribojamųjų priemonių pažeidimus. Tikime, kad tai būtų tvirtas žingsnis į priekį įgyvendinant sankcijas ir efektyviau kovojant su jų apėjimu.
Šiandien vykstančioje Europos Sąjungos valstybių narių teisingumo ministrų taryboje taip pat aptariami apsaugos nuo strateginių ieškinių dėl visuomenės dalyvavimo, kovos su prekyba žmonėmis, smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje, kovos su neapykantos nusikaltimais bei tikti aktualūs klausimai.
ES ministrų tarybos posėdis vyksta Liuksemburge (Liuksemburgo Didžiojoje Hercogystėje).