G. Grigaitė-Daugirdė: įvardinti principai užtikrinti atsakomybei už agresiją prieš Ukrainą 

G. Grigaitė-Daugirdė: įvardinti principai užtikrinti atsakomybei už agresiją prieš Ukrainą 

Šiandien teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė, dalyvaudama Europos Tarybos šalių teisingumo ministrų konferencijoje, akcentavo aktyvią mūsų šalies paramą ir lyderystę siekiant užtikrinti visapusišką rusijos atsakomybę už Ukrainoje įvykdytus tarptautinius nusikaltimus.

„Esame ne tik pirmoji pasaulio valstybė, kuri kreipėsi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą su siekiu inicijuoti „Hagos procesą“ pagal Romos statutą, bet ir nuolatos pasisakome dėl būtinybės steigti tarptautinį baudžiamąjį tribunolą agresijos nusikaltimui tirti. Raginame visas šalis remti valstybių narių, įskaitant Lietuvos, pradėtus rusijos įvykdyto agresijos nusikaltimo ikiteisminius tyrimus, akcentuojame žalos registro svarbą, žalos kompensavimo alternatyvas bei Europos Tarybos vaidmenį, atkuriant tarptautinį teisingumą. Visa tarptautinė bendruomenė turi įsipareigoti rasti efektyvius sprendimus dėl teisinės, politinės ir finansinės rusijos atsakomybės užtikrinimo“, – teigia G. Grigaitė-Daugirdė.  

Pasak G. Grigaitės-Daugirdės, rusijos federacijos agresijos prieš Ukrainą padarytos žalos registro, įkurto šių metų pavasarį, veikla yra vienas pirmųjų žingsnių, garantuojančių galimybes kompensuoti rusijos agresijos padarytą žalą. Tai svarbus žingsnis siekiant užtikrinti, kad teisingumas būtų atstatytas, o jį pajustų kiekvienas žalą ir nuostolius patyręs asmuo.

Teisingumo viceministrė, kreipdamasi į konferencijos dalyvius, pabrėžė ir būtinybę susitarti dėl bendros baudžiamojo persekiojimo strategijos taikymo tiek rusijos, tiek baltarusijos režimams, kurie daugiau nei pusantrų metų šiurkščiai pamina tarptautinės teisės normas, žmogaus teises ir pamatinius demokratijos principus. Dėl to tarptautinė konferencija Rygoje tampa svarbia platforma teisiniams mechanizmams, padėsiantiems užkirsti kelią nebaudžiamumui, įvardinti. 

Taip pat renginio metu ministrai priėmė bendrą deklaraciją, kurioje įtvirtinti „Rygos principai“. Jais valstybės narės sieks veiksmingo žalos registro veikimo. Principai pabrėžia, kad registre turėtų būti vadovaujamasi į aukas orientuotu požiūriu, suteikiant teisių gynimo priemones ir užtikrinant žalos atlyginimą. Deklaracijoje pabrėžiama, kad registro procedūros turi ypatingą dėmesį skirti ieškiniams dėl žmogaus teisių pažeidimų. Pažymima, kad registras turėtų veikti remiantis visa apimančiomis tarptautinės teisės nuostatomis, pagal kurias, bet kuri valstybė, atsakinga už tarptautiniu mastu įvykdytus neteisėtus veiksmus, privalo visiškai atlyginti dėl tokių veiksmų padarytą žalą. Visą deklaracijos tekstą (anglų k.) galima rasti čia.

Renginyje dalyvauja Latvijos Prezidentas Edgars Rinkēvičs, Europos Tarybos generalinė sekretorė Marija Pejčinović Burić, Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos pirmininkas Tiny Kox, Ukrainos teisingumo ministras Denis Malyuska, Ukrainos generalinis prokuroras Andriy Kostin, Europos Komisijos teisingumo komisaras Didier Reynders, Europos šalių teisingumo ministrai.  

Europos Tarybos Ministrų Komitetui šiuo metu pirmininkauja Latvija. 2024 m. antrąjį pusmetį šiam komitetui pirmininkaus Lietuva.
 

Share

Teisinė pagalba

Mūsų ekspertų komanda, kurią sudaro patyrę teisės specialistai, baigę studijas VU Teisės fakultete. Mūsų komanda, turinti ilgametę bendrą patirtį skyrybų teisės srityje, savo karjerą paskyrė tam, kad padėtų asmenims įveikti sudėtingus ir dažnai emocinius skyrybų aspektus. Mūsų komandos narių žinios ir patirtis skyrybų teisės srityje buvo įgytos baigus studijas Vilniaus universiteto Teisės fakultete, kur jie gavo išsamius mokymus Lietuvos šeimos teisės, tarpininkavimo skyrybų bylose ir kitais susijusiais teisiniais klausimais. Šis išsilavinimas ir ilgametė santuokos nutraukimo teisės praktikos patirtis leidžia mūsų komandai pateikti savo skaitytojams profesionalių įžvalgų ir patarimų įvairiais su santuokos nutraukimu susijusiais teisiniais klausimais.

Jums taip pat gali būti įdomu..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *