Konstitucinio įstatymo projekte – daugiau galimybių ir viešumo piliečių įstatymų leidybos iniciatyvoms

Konstitucinio įstatymo projekte – daugiau galimybių ir viešumo piliečių įstatymų leidybos iniciatyvoms

Šiandien Seimas po pateikimo pritarė Teisingumo ministerijos parengtam Piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos konstitucinio įstatymo projektui, kuriuo aukštesnės galios teisės aktu numatoma reglamentuoti ypač reikšmingą visuomeninių santykių sritį, nustatant aiškesnę piliečių įstatymų leidybos ir Konstitucijos keitimo iniciatyvos teisių įgyvendinimo tvarką.

Palyginti su galiojančio įstatymo nuostatomis, siūloma išplėsti piliečių galimybes pasinaudoti įstatymų leidybos iniciatyvos teise ir palengvinti šios teisės įgyvendinimo sąlygas – nuo 10 iki 5 asmenų sumažinamas iniciatyvinės grupės narių skaičius. Taip pat nuo 4 iki 6 mėn. pailginamas terminas 300 tūkst. piliečių parašų rinkimui dėl Konstitucijos keitimo iniciatyvos.

Siekiant geresnės piliečių teikiamų teisės aktų kokybės, įtvirtinamas reikalavimas iniciatyvinei grupei kartu su piliečių teikiamo teisės akto projektu pateikti ir jo aiškinamąjį raštą, o Vyriausiajai rinkimų komisijai nustatoma pareiga vertinti piliečių teikiamo teisės akto projekto atitiktį teisėkūros reikalavimams ir esminėms Konstitucijos nuostatoms. 

Numatoma, kad ne tik iniciatyvinės grupės nariai galėtų agituoti už piliečių teikiamą teisės akto projektą, bet ir kiti piliečiai, politinės ar nevyriausybinės organizacijos galėtų būti tokio projekto rėmėjais arba jo oponentais, užtikrinant šios veiklos skaidrumą ir finansavimo kontrolę.

Informuojant ir šviečiant visuomenę bei skatinant piliečius naudotis iniciatyvos teise, nustatoma pareiga interneto svetainėje viešinti daugiau su iniciatyvos teisės įgyvendinimo tvarka susijusios informacijos, pavyzdžiui, tai, kaip ir kokie dokumentai turėtų būti pateikiami prašant įregistruoti iniciatyvinę grupę (pavyzdinę tokio prašymo formą), kokia tvarka renkami piliečių parašai ir kita.

Siekiant daugiau viešumo ir skaidrumo, numatoma internete skelbti ne tik įregistruotas iniciatyvines grupes, jų pateiktus teisės aktų projektus, nuorodas į elektroninės formos piliečių parašų rinkimo lapus, piliečių parašų rinkimo rezultatus, bet ir piliečių teikiamų teisės aktų projektų aiškinamuosius raštus, taip pat daugiau informacijos apie Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimus, be kita ko, dėl nustatytų šiurkščių iniciatyvos teisės įgyvendinimo tvarkos pažeidimų ir piliečių papirkimo faktų.

Konstitucinių įstatymų rengimo inicijavimas yra numatytas Vyriausybės programoje.

Pritarus Seimui, šie siūlymai įsiteisėtų 2024 m. pavasarį. 

 

Share

Teisinė pagalba

Mūsų ekspertų komanda, kurią sudaro patyrę teisės specialistai, baigę studijas VU Teisės fakultete. Mūsų komanda, turinti ilgametę bendrą patirtį skyrybų teisės srityje, savo karjerą paskyrė tam, kad padėtų asmenims įveikti sudėtingus ir dažnai emocinius skyrybų aspektus. Mūsų komandos narių žinios ir patirtis skyrybų teisės srityje buvo įgytos baigus studijas Vilniaus universiteto Teisės fakultete, kur jie gavo išsamius mokymus Lietuvos šeimos teisės, tarpininkavimo skyrybų bylose ir kitais susijusiais teisiniais klausimais. Šis išsilavinimas ir ilgametė santuokos nutraukimo teisės praktikos patirtis leidžia mūsų komandai pateikti savo skaitytojams profesionalių įžvalgų ir patarimų įvairiais su santuokos nutraukimu susijusiais teisiniais klausimais.

Jums taip pat gali būti įdomu..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *