Lietuva pasirašė Liublianos – Hagos Konvenciją, skirtą stabdyti nebaudžiamumą už sunkiausius tarptautinius nusikaltimus

Lietuva pasirašė Liublianos – Hagos Konvenciją, skirtą stabdyti nebaudžiamumą už sunkiausius tarptautinius nusikaltimus

Šiandien teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska pasirašė Liublianos – Hagos Konvenciją, kuri skirta stiprinti tarpvalstybinį bendradarbiavimą tiriant genocido nusikaltimą, nusikaltimus žmoniškumui, karo nusikaltimus bei kitus tarptautinius nusikaltimus ir vykdant baudžiamąjį persekiojimą už juos.

Šiuo žingsniu Lietuva kartu su kitomis valstybėmis kuria pagrindą nusikaltimų tyrimui, teisinės pagalbos teikimui, ekstradicijai ir nuteistųjų perdavimui tolesniam laisvės atėmimo bausmės atlikimui tarp šalių, kurios neturi sudariusios dvišalių susitarimų. 

Pasak E. Dobrowolskos, šiandien ypač svarbu užkardyti tarptautinių nusikaltėlių slapstymąsi ir nebaudžiamumą, ypač už Europos Sąjungos ribų. Ši konvencija sukurs teisines prielaidas valstybėmis ne tik gauti pagalbą baudžiamajame procese dėl Romos Statute apibrėžtų nusikaltimų, bet ją bus galima taikyti ir kitiems Konvencijos prieduose nurodytiems nusikaltimams, pavyzdžiui agresijos nusikaltimui. Be to, šia Konvencija nustatoma universaliosios jurisdikcijos taisyklė, įpareigojanti valstybę imtis baudžiamojo persekiojimo remiantis vien tuo, kad asmuo yra toje valstybėje, nepriklausomai nuo asmens pilietybės ar nusikaltimo padarymo vietos.

„Šis bendradarbiavimo įrankis padės valstybėms sklandžiai, operatyviai įgyvendinti teisingumą. Iki šiol nebuvo į pagrindinius tarptautinius nusikaltimus orientuotos vienos tarptautinės sutarties, nustatančios ne tik kriminalizavimo, jurisdikcijos taisykles, bet ir aiškius valstybių bendradarbiavimo mechanizmus atliekamuose tyrimuose. Kuo daugiau valstybių prisijungs prie šios konvencijos, tuo bus didesnė jos pridėtinė vertė“, – akcentuoja E. Dobrowolska. 

Konvencija apibrėžia aiškų teisinės pagalbos teikimo, ekstradicijos ir nuteistųjų perdavimo tolesniam laisvės atėmimo bausmės atlikimui dėl nurodytų nusikaltimų pagrindas. Be to, Konvencijoje yra atskiras skyrius nukentėjusiųjų, liudytojų, ekspertų apsaugai, nukentėjusiųjų teisėms, įskaitant jų teisę į žalos atlyginimą.

Konvencija oficialiai įsigalios praėjus trims mėnesiams, kai ją ratifikuos trečioji valstybė.

Konvenciją taip pat pasirašė Albanija, Argentina, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čilė, Kroatija, Čekija, Kongo Demokratinė Respublika, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Gana, Airija, Lichtenšteinas, Liuksemburgas, Malta, Moldova, Juodkalnija, Nyderlandai, Šiaurės Makedonija, Norvegija, Lenkija, Ruanda, Senegalas, Slovakija, Slovėnija, Švedija, Šveicarija, Ukraina, Urugvajus.

Iniciatyva sudaryti tokio tipo tarptautinę sutartį gimė 2011 m., Argentinai, Belgijai, Mongolijai, Nyderlandams, Senegalui ir Slovėnijai pateikus „Savitarpio teisinės pagalbos iniciatyvą“. Konvencijos poreikis kilo argumentuojant, kad esamas teisinis reguliavimas tarptautinėse sutartyse yra fragmentuotas bei nepakankamas tam, kad pagrindinių tarptautinių nusikaltimų nacionaliniai tyrimai būtų vykdomi sklandžiai.

Lietuva oficialiai išreiškė palaikymą tokios tarptautinės sutarties inicijavimui 2013 m. ir tapo viena iš valstybių, palaikančių iniciatyvą. Konvencija buvo vienbalsiai priimta 2023 m. gegužės 15 – 26 d. Liublianoje (Slovėnijos Respublika) vykusioje diplomatinėje konferencijoje, kurioje dalyvavo 68 valstybės.

Liublianos – Hagos Konvencijos oficiali pasirašymo ceremonija vyksta Hagoje (Nyderlandų Karalystė).

Konvencijos tekstą rasite čia: https://shorturl.at/oABFT.

Share

Teisinė pagalba

Mūsų ekspertų komanda, kurią sudaro patyrę teisės specialistai, baigę studijas VU Teisės fakultete. Mūsų komanda, turinti ilgametę bendrą patirtį skyrybų teisės srityje, savo karjerą paskyrė tam, kad padėtų asmenims įveikti sudėtingus ir dažnai emocinius skyrybų aspektus. Mūsų komandos narių žinios ir patirtis skyrybų teisės srityje buvo įgytos baigus studijas Vilniaus universiteto Teisės fakultete, kur jie gavo išsamius mokymus Lietuvos šeimos teisės, tarpininkavimo skyrybų bylose ir kitais susijusiais teisiniais klausimais. Šis išsilavinimas ir ilgametė santuokos nutraukimo teisės praktikos patirtis leidžia mūsų komandai pateikti savo skaitytojams profesionalių įžvalgų ir patarimų įvairiais su santuokos nutraukimu susijusiais teisiniais klausimais.

Jums taip pat gali būti įdomu..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *