Ministrų susitikime – dėmesys vartotojų teisėms ir tvariam vartojimui

Liepos 24 d. Ispanijos Bilbao mieste įvyko neformalus ministrų susitikimas vartotojų reikalų, pramonės ir vidaus rinkos klausimais. Ministrų susitikime daugiausia dėmesio skirta tvaraus vartojimo skatinimui ir Naujajai vartotojų darbotvarkei, kuria siekiama didinti ES vartotojų galimybes prisidėti prie žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos.
„Naujoji vartotojų darbotvarkė buvo parengta vykstančios COVID-19 pandemijos fone. Vėliau mūsų visuomenės susidūrė su naujais iššūkiais – Rusijos invazija į Ukrainą, didėjančiomis energijos kainomis, infliacija ir kt. Ir šiame kontekste, vieninga vartotojų darbotvarkė tapo veiksminga priemone, padėjusia išlaikyti tvarumą bendrijos standartu. Sprendžiant dėl darbotvarkės po 2025-ųjų, turime užtikrinti, kad vartotojai būtų informuoti apie savo pasirinkimus, o į šį procesą būtų labiau įtrauktos ir vartotojus vienijančios organizacijos“,– savo pranešime susitikimo metu pabrėžė teisingumo viceministrė Jurga Greičienė.
Ministrų susitikime taip pat buvo aptartas tvaraus vartojimo skatinimas bei kaip informacijos skaitmeninimas gali skatinti tvarius pasirinkimus. Diskutuota apie iššūkius, su kuriais vartotojai susidurs po 2025-ųjų, kaip klimato kaita, didėjantis ES piliečių mobilumas, technologijų įtaka.
„Technologijos, tokios kaip dirbtinis intelektas ir daiktų internetas, ateityje vaidins svarbesnį vaidmenį. Jie suteiks vartotojams pasirinkimą, pritaikymą asmeniniams poreikiams, sutaupys išlaidas ir suteiks daugiau patogumo. Šios technologijos gali padėti ir vartotojams bei jų organizacijoms gauti daugiau informacijos, o taip pat aptikti teisės aktų pažeidimus, įvertinti jų atitiktį ir gauti žalos atlyginimą. Tačiau prieš tam tampat realybe, turime užtikrinti, kad technologijų naudojimas nepaskatins vartotojų atskirties ir nesumažins jų pasitikėjimo“,– teigė J. Greičienė.
Naujoji vartotojų darbotvarkė buvo patvirtinta 2020 metais. Joje buvo nustatytos penkios prioritetinės ES vartotojų politikos 2020-2025 m. sritys – žalioji pertvarka, skaitmeninė transformacija, veiksmingas vartotojų teisių užtikrinimas, pažeidžiamų vartotojų grupių apsauga ir tarptautinis bendradarbiavimas.