Santuokos nutraukimo procesas žingsnis po žingsnio

Santuokos nutraukimo procesas žingsnis po žingsnio

Pirmiausia turėtumėte įvertinti dabartinę situaciją ir atsakyti sau į klausimą, ar pavyktų su sutuoktiniu(-e) susitarti dėl taikaus santuokos nutraukimo? Taikus susitarimas reiškia, kad Jums pavyksta sutarti dėl visų santuokos nutraukimo sąlygų. Pavyzdžiui, dėl turto dalybų, nepilnamečio vaiko išlaikymo ar turimų įsipareigojimų. Jei atsakymas yra Taip, tuomet visas skyrybų procesas tikrai nėra sudėtingas. Bet jei tokio susitarimo nėra ir tarp sutuoktinių vyksta „karas“, galima tikėtis ganėtinai sunkaus proceso.

Toliau pateikiame aprašymą, kaip atrodo procesas, jei pavyksta susitarti taikiai ir, kaip atrodo, jei taikaus susitarimo nėra.

Taikus susitarimas (santuokos nutraukimas bendru sutarimu)

Net jei turite dar tam tikrų neišspręstų klausimų, bet santuoką norite nutraukti gražiuoju, santuokos nutraukimas bendru sutarimu yra geriausias pasirinkimas. Santuokos nutraukimo bendru sutarimu metu Jums reikės susitarti, kaip ketinate pasidalinti bendrą santuokos metu įgytą turtą, su kuo lieka gyventi nepilnametis(-čiai) vaikas(-ai), jų išlaikymo suma ir kas atsitinka su Jūsų turimais bendrais įsipareigojimais. Geriausiai šį susitarimą padeda pasiekti kvalifikuoti teisininkai, kurie papasakoja apie visus galimus skyrybų sąlygų niuansus.

Štai taip atrodo procesas žingsnis po žingsnio:

Pirmiausia Jums reikės surinkti visus reikiamus dokumentus: asmens dokumentai, santuokos liudijimas, vaiko(-ų) gimimo liudijimas, sutartys su kreditoriais.

Antra, teisininkai paruošia visus reikiamus dokumentus, kuriuos pasirašo abu sutuoktiniai.

Trečia, pasirašyti dokumentai yra pateikiami teismui.

Teismas sprendimą priima per 30 dienų. Tad tai iš ties yra paprastas ir greitas procesas. Įprastai kvalifikuotų teisininkų paruošti santuokos nutraukimo dokumentai Lietuvoje kainuoja nuo 300 Eur.

Ginčas (santuokos nutraukimas ginčo tvarka)

Net jeigu ir smarkiai susipykote ir nerandate bendros kalbos, tai vis tiek nėra geriausias pasirinkimas siekiant nutraukti santuoką. Visuomet geriausia pabandyti emocijas palikti šalyje ir į šį procesą žiūrėti labiau formaliai, kadangi santuokos nutraukimo metu reikės spręsti tik teisinius (formalius) santuokos nutraukimo klausimus. Nutraukiant santuoką teismas į sutuoktinių emocinius konfliktus ar nesutarimus neatsižvelgia.

Jei susitarti taikiai niekaip nepavyksta, tuomet prasideda bylinėjimosi procesas, kuris dažniausiai trunka apie 1-2 metus. Pirmiausia vienas iš sutuoktinių turės kreiptis į mediatorių dėl mediacijos proceso inicijavimo. Tai yra privaloma procedūra, kuomet mediatorius kviečia sutuoktinius į posėdį ir bando jiems padėti susitarti dėl santuokos nutraukimo sąlygų. Jei tai nepavyksta, mediatorius siunčia sutuoktinius į teismą, kur jau prasideda teisminis procesas.

Jei nebus įrodytos aiškios vieno iš sutuoktinių kaltės (pavyzdžiui, išdavystės), teisminis procesas baigsis teismui nusprendžiant, jog santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės. Teismas atsižvelgęs į visus pateiktus įrodymus bei reikalavimus, nuspręs, kokiomis sąlygomis ir tvarka santuoka turėtų būti nutraukta.

Kaip minėjome, tai yra ganėtinai brangus procesas. Įprastai Lietuvoje jis kainuoja nuo 2 tūkst. Eur. Jei vienam iš sutuoktinių nepavyksta įrodyti kito sutuoktinio kaltės, abu sutuoktiniai savo patirtų bylinėjimosi išlaidų (pavyzdžiui, ką sumokėjo teisininkams) neatgauna.

Kokį kelią pasirinkti, visuomet priklauso nuo sutuoktinių valios. Net ir sudėtingiausios situacijos gali baigtis taikiai, taip sutaupant daug nervinių ląstelių bei pinigų.

Share

Teisinė pagalba

Mūsų ekspertų komanda, kurią sudaro patyrę teisės specialistai, baigę studijas VU Teisės fakultete. Mūsų komanda, turinti ilgametę bendrą patirtį skyrybų teisės srityje, savo karjerą paskyrė tam, kad padėtų asmenims įveikti sudėtingus ir dažnai emocinius skyrybų aspektus. Mūsų komandos narių žinios ir patirtis skyrybų teisės srityje buvo įgytos baigus studijas Vilniaus universiteto Teisės fakultete, kur jie gavo išsamius mokymus Lietuvos šeimos teisės, tarpininkavimo skyrybų bylose ir kitais susijusiais teisiniais klausimais. Šis išsilavinimas ir ilgametė santuokos nutraukimo teisės praktikos patirtis leidžia mūsų komandai pateikti savo skaitytojams profesionalių įžvalgų ir patarimų įvairiais su santuokos nutraukimu susijusiais teisiniais klausimais.

Jums taip pat gali būti įdomu..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *