Teisingumo ministerija kviečia prisijungti prie instaliacijos „Teisingumas“ kūrimo: padovanokite nereikalingus akinius meno kūriniui apie žmogaus teises

Teisingumo ministerija kartu su iš kasdienių daiktų kuriančia menininke Agne Kišonaite kviečia prisijungti prie netradicinio projekto – padovanoti nereikalingus akinius teisingumą simbolizuojančiai instaliacijai sukurti.
Meninėje instaliacijoje bus vaizduojama teisingumo deivė Temidė. Šis meno projektas bus skirtas Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 75 metų sukakčiai. Ne ką mažiau nei rezultatas šiame projekte svarbus ir pats kūrimo procesas, prie kurio prisidėti galime kiekvienas padovanodami nereikalingus akinius – perlydžius jų stiklus bus kuriami instaliacijos elementai.
„Šis kūrinys perteikia idėją, kad teisingumas – aklas šališkumui, išankstinėms nuostatoms ir įsitikinimams, stereotipams, tad Temidė visais atvejais visus sveria vienodai – teisingumas, lygybė, laisvė yra visuotinės, universalios žmogaus teisės. Pasaulio lyderiai žmogaus teisių svarbą suprato prieš 75 metus, dėl to buvo pasirašyta Visuotinė žmogaus teisių deklaracija,“ – sako teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.
Pasak E. Dobrowolskos, vykstant karui Ukrainoje, Temidė turi būti dar tvirtesnė, kad visi, nusikaltę žmonijai, sulauktų teisingumo.
„Mėgstu kurti iš kasdienių daiktų, kurių žmonės įprastai nesieja su menu – nuo lūpų dažų iki plastikinių šiaudelių, šį kartą – akinių. Menas suteikia galimybę pamiršti pirminę tų daiktų paskirtį, paversti juos konceptualiais kūriniais, taip pat kviečia ir susimąstyti apie greitąją madą ir vartojimą. Šiuo atveju Temidė – teisingumo simbolis, o senų akinių rinkimas ir panaudojimas koliaže simbolizuoja ir tai, kad kiekvienas žmogus gali skirtingai matyti tą patį reiškinį ar objektą“, – sako menininkė Agnė Kišonaitė.
Kūriniui gali būti panaudoti ne tik regėjimą koreguojantys akiniai, bet ir saulės akiniai, akiniai įvairiais spalvotais stiklais, vaikiški akiniai. Jis bus kuriamas koliažo technika, kartu su tapyba panaudojant ne tik akinių stiklą, bet ir metalą.
Instaliacija bus eksponuojama Teisingumo ministerijos erdvėse, taip siekiant jas dar labiau atverti visuomenei. Temidę tikimasi oficialiai pristatyti artėjant gruodžio 10 dienai, kai visame pasaulyje minima Tarptautinė žmogaus teisių diena, o Teisingumo ministerijoje tradiciškai apdovanojami labiausiai prie žmogaus teisių puoselėjimo prisidėję teisininkai ir teisingumo srityje veikiančių įstaigų atstovai.
Kviečiame dovanojamus akinius palikti specialiose dėžėse, kurias rasite:
Vilniuje: Teisingumo ministerijoje (Gedimino pr. 30), Vilniaus universiteto Teisės fakultete (Saulėtekio al. 9, I rūmai), Mykolo Romerio universiteto Teisės mokykloje (Ateities g. 20), Nacionalinėje teismų administracijoje (L. Sapiegos g. 15).
Kaune: Kauno apygardos teisme (A. Mickevičiaus g. 18).
Klaipėdoje: Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmuose (Galinio Pylimo g. 9).
Šiauliuose: Šiaulių apylinkės teisme (Algirdo Juliaus Greimo g. 77).
Panevėžyje: Panevėžio apygardos teisme (Elektros g. 9).
Marijampolėje: Marijampolės apylinkės teisme (Kauno g. 8).
Svarbu. Tinka ne tik korekciniai, bet ir saulės akiniai, akiniai spalvotais stiklais ar vaikiški akiniai.
Apie Temidę
Teisingumo deivė Temidė tradiciškai vaizduojama užrištomis akimis, laikanti svarstykles. Temidė graikų mitologijoje – teisingumo deivė, viena iš Urano ir Gajos dukterų. Temidė vaizduojama su raiščiu ant akių – bešališkumo simboliu, rankoje laikanti svarstykles – nuosaikumo ir teisingumo simbolį. Deivė ant teisingumo svarstyklių sveria blogį ir gėrį, poelgius, kuriuos mirtingieji atliko savo gyvenime. Graikų mitologijoje, pomirtinis žmonių gyvenimas priklausė nuo to, kuri svarstyklių lėkštė nusvers. Taigi, Temidė simbolizuoja – teisingumą, įstatymą.