Vizito Vašingtone metu – naujų sprendimų dėl teisinės pagalbos Ukrainai paieška

Šią savaitę teisingumo viceministrė Gabija Grigaitė-Daugirdė su darbo vizitu lankosi Vašingtone (JAV), kur susitiks su Jungtinių Valstijų teisingumo departamento Generalinio prokuroro pavaduotoju bei patarėju tarptautiniams reikalams Bruce Swartz, taip pat su darbo grupės „KleptoCapture“, kurios tikslas – užtikrinti ekonominių apribojimų, JAV taikomų Rusijai, vykdymą, vadovu Andrew Adams.
Viceministrė dalyvaus Lietuvos ir Lichtenšteino ambasadų kartu su Amerikos tarptautinės teisės draugija (ASIL) organizuojamoje diskusijoje „Susivienijimas dėl atskaitomybės: Specialaus tribunolo agresijos nusikaltimams prieš Ukrainą tirti steigimas Jungtinėse Tautose“, taip pat Ukrainos ir Vokietijos ambasadų kvietimu dalyvaus diskusijoje „Ukrainos atstatymas: teisingumo reforma ir teisinė valstybė“ bei kituose ASIL metinės konferencijos renginiuose.
G. Grigaitės-Daugirdės teigimu, karinės agresijos Ukrainoje kontekste Lietuva ir toliau aktyviai palaiko specialaus tarptautinio tribunolo steigimo idėją, siekiant patraukti atsakomybėn rusijos vadovus. Akivaizdu, kad susitelkimas duoda rezultatų: pirmieji arešto orderiai jau išduoti, bet sustoti negalima, kol visi siaubingus karo nusikaltimus Ukrainoje įvykdę asmenys bus nuteisti. Šiame kontekste itin svarbus ne tik glaudesnis valstybių bendradarbiavimas, bet teisinių bei politinių pozicijų suderinimas visuose galimuose formatuose. Šiandien, praėjus daugiau nei metams nuo karo pradžios, laikas žengti likusius žingsnius, kurie užtikrintų teisingumą Ukrainai.
Lietuva buvo pirmoji pasaulio valstybė, kuri kreipėsi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą ir inicijavo „Hagos procesą“ pagal Romos statutą. Prie šios iniciatyvos prisijungė dar 43 Europos ir pasaulio valstybės. Valstybių vienybė ir ryžtas reikalauti rusijos režimo atsakomybės už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui yra beprecedentis.